Jak pochować psa? Co zrobić z ciałem czworonożnego przyjaciela?

Pochówek ukochanego zwierzęcia należy do najtrudniejszych etapów żałoby. To chwila, w której po raz ostatni można spoglądać na ciało kochanego pupila. Niestety wiele osób wciąż nie wie, w jaki sposób można i należy pożegnać czworonoga. Co zrobić z jego ciałem i jakie masz alternatywy godnego pochówku?

Spis treści

kremacja-zwierzat
Jak pochować psa?

Jak pochować psa?

Obecnie w Polsce masz kilka możliwości pochówku. Różnią się one sposobem oraz ceną. Jednak dobra wiadomość jest taka, że rośnie świadomość właścicieli zwierząt i potrzeba posiadania miejsca, w którym można odwiedzać zmarłego czworonoga. Możesz więc wybrać taką metodę, która odpowiada Twoim potrzebom oraz budżetowi. Możesz wybrać pochówek indywidualny wraz z tabliczką pamiątkową, na której znajdą się zdjęcia Twojego pupila, imię, wiek oraz inne treści, które zapragniesz aby upamiętniły Waszą przyjaźń.

Kremacja indywidualna

Kremacja indywidualna zwierzęcia polega na pojedynczym załadunku ciała zwierzęcia do komory kremacyjnej i odzyskanie 100% prochów wyłącznie Twojego pupila. Prochy pupila przygotowane zostają w wybranej przez Ciebie urnie, którą możesz zabrać do domu. Koszt takiej kremacji rozpoczyna się od 849 zł i uzależniony jest od wagi zwierzęcia. Oferowany jest również transport i odbiór zwierzęcia z domu lub gabinetu weterynaryjnego.

Cmentarz dla zwierząt

Na cmentarzu masz możliwość pochowania swojego psa we wspólnej mogile (co jest najtańszą opcją) lub w indywidualnej. Koszt takiego pochówku jest bezpośrednio związany z wagą zwierzęcia. Najczęściej jednak są to kwoty w przedziale 199-799 zł. Istnieje również możliwość pochowania zwierzątka w trumnach biodegradowalnych i tabliczką pamiątkową.

Pochowanie zwierzęcia na cmentarzu to opcją, która pozwala Ci na regularne odwiedzanie grobu pupila i pielęgnowanie pamięci o nim. W ten sposób poczujesz, że zrobiłeś wszystko, co mogłeś dla swojego czworonoga zarówno za jego życia, jak i po jego śmierci. 

Dlaczego nie wolno zakopać ciała psa w ogrodzie?

Niestety pomimo rosnącej świadomości właścicieli psów są jeszcze i takie osoby, które chcą zakopać zwłoki psa w swoim ogrodzie lub w lesie. Nie wolno tego jednak robić i to z kilku powodów. Pierwszy z nich dotyczy szkodliwych substancji, które znajdują się w organizmie czworonoga. Większość zwierząt umiera z powodu dolegliwości chorobowych. Aby ulżyć ich cierpieniu właściciele decydują się na eutanazję. Preparat, który bezpośrednio wywołuje zgon jest szkodliwy dla środowiska. Rozkładające się ciało psa pozostawia w glebie wiele substancji, co jest niebezpieczne nie tylko dla innych zwierząt, ale i dla ludzi.

Zakopanie psa w ziemi w wybranym przez siebie miejscu wydaje się również nieetyczne. Tak jak i bliskie nam osoby spoczywają na cmentarzach tak i zwierzęta uznawane za członków rodzin zasługują na godny pochówek. Umieszczenie zwłok czworonoga w nieoznaczonej ziemi budzi więc wiele niesmaku i kontrowersji.

Za zakopanie psa w ziemi grożą mandaty i takie zachowania są karane. Jeśli więc Twój sąsiad zobaczy, że zakopujesz zwierzęce zwłoki lub dowolna osoba dostrzeże taką sytuację i zgłosi ją odpowiednim służbom musisz spodziewać się ukarania. Oczywiście mandat grozi nie tylko za zakopanie psa, ale i innych zwierząt, w tym kotów, ptaków czy świnek morskich. 

Ceremonie pożegnalne psa

Chcąc pożegnać psa możesz zdecydować się nie tylko na jego pochówek, ale i na ceremonię pożegnalną. Takie ceremonie mogą odbywać się na kilka sposobów. Korzystając z usługi kremacji psa możesz także poprosić o ceremonię w specjalnie przygotowanej Sali Pożegnań, w trakcie której Twoje zwierzę będzie raz jeszcze wspomniane i pożegnane w godny sposób. I warto skorzystać z tej możliwości, ponieważ dzięki niej łatwiej Ci będzie przeżyć żałobę i poczujesz, że w symboliczny sposób podziękowałeś swojemu psu za obecność i pożegnałeś go.

Ceremonię możesz również zorganizować sam, będąc razem ze swoją rodziną i bliskimi sobie osobami w trakcie pochowania psa na cmentarzu. Przebieg takiej ceremonii warto ustalić z zarządcą cmentarza czy pracownikiem odpowiedzialnym za przebieg pochówku. I to przyniesie Ci ulgę i sprawi, że w symboliczny sposób pożegnasz czworonożnego członka rodziny.

Co wybrać?

Pożegnania nigdy nie są łatwe, warto więc już wcześniej zastanowić się, w jaki sposób postąpisz, gdy będziesz musiał pożegnać swojego ukochanego psa. Masz kilka opcji, zdecyduj więc, która z nich jest najbardziej zgodna z Twoim sumieniem i możliwościami finansowymi.

Często zadawane pytania

W Polsce można wybrać między kremacją (łączoną lub indywidualną) oraz pochówkiem na cmentarzu dla zwierząt.

Nie, zakopywanie psa w ogrodzie jest zabronione z powodów ekologicznych i etycznych. Takie działanie może prowadzić do mandatów i innych kar.

Zakopanie psa w ziemi może być szkodliwe dla środowiska z powodu substancji chemicznych w organizmie zwierzęcia. Ponadto jest to uważane za nieetyczne i może prowadzić do kontrowersji.