Zachowanie kota przed śmiercią. Na jakie sygnały musisz zwrócić uwagę?

W głowie każdego troskliwego właściciela kota gdzieś pojawia się przerażająca myśl, że pewnego dnia kochany pupil będzie musiał odejść. To bardzo smuci, ale i sprawia, że człowiek zaczyna zastanawiać się, na jakie sygnały powinien zwracać uwagę i jakie sytuacje muszą być dla niego ostrzeżeniem. Sprawdź więc, jakie zachowania Twojego kota mogą świadczyć o tym, że powoli zaczyna odchodzić.

Spis treści

kot u weterynarza
Zachowanie kota przed śmiercią

Starość dopada każdego

Ach, ta starość… Niestety dopada ona każdego. Ogromnym żalem napawa świadomość, że koty żyją zbyt krótko. Mówi się nawet, że jedyną wadą czworonogów jest to, że nie żyją tyle, ile ludzie. Adoptując więc zwierzę trzeba liczyć się z tym, że pewnego dnia umrze. Choć na śmierć kochanego kota nigdy nie da się w pełni przygotować, to są jednak takie sytuacje, które można wcześniej przewidzieć.

Czy kot wie, że odchodzi?

Oczywiście koty czy psy nie znają takich pojęć jak przemijanie, śmierć czy dusza. To domena ludzi, że lubią dyskutować o tym, co być może czeka na nich po śmierci ciała. A jednak każdy boi się odchodzenia, niezależnie od tego, czy jest człowiekiem czy kotem. Zwierzęta mają doskonale rozwinięty instynkt i przeczuwają, że z ich organizmami dzieje się coś niedobrego. Często budzi to niepokój czworonogów, które nie rozumieją zachodzących w nich zmian. Czasami takie koty chowają się i starają wypoczywać. Innym razem stają się jeszcze bliższe człowiekowi licząc na to, że ten im pomoże. 

Zachowania kota przed śmiercią

O tym, że kot choruje i zaczyna odchodzić świadczą zawsze jego zachowania. Osoby, które na co dzień zajmują się swoim pupilem od razu dostrzegą, że w przyzwyczajeniach ich mruczka zaszły jakieś zmiany. Które z nich świadczą o chorobie i nadchodzącej śmierci?

  • Brak apetytu – chorujące koty bardzo często odmawiają jedzenia i picia. Nie pomaga nawet podawanie im ich ulubionych dawniej smaczków. Choroba całkowicie odbiera apetyt kotom. Jeśli więc Twoje zwierzę nie jadło od 24 godzin powinieneś skontaktować się z lekarzem weterynarii.
  • Apatia – to kolejny równie popularny sygnał świadczący o niepokojących zmianach w organizmie kota. Chorujące zwierzę staje się apatyczne, przestaje interesować się tym, co dzieje się za oknem, nie reaguje na dźwięki, które dawniej go interesowały i nie chce się bawić. Z apatią często wiąże się również spędzanie większości dnia w jednym i tym samym miejscu.
  • Senność – chorujący kot stara się jak najwięcej wypoczywać. Jego apatia jest połączona z tym, że zarówno w dzień, jak i w nocy zwierzę śpi.
  • Brak higieny – kot, który nie czuje się najlepiej zaczyna zaniedbywać swoją higienę. Często przestaje wylizywać swoje futerko, a to staje się mniej przyjemne w dotyku. Wiąże się to również ze zmianą zapachu kota. Ludzie, którzy są bliżej związani z czworonogiem od razu wyczują tę zmianę. Chorujący kot równie często zaczyna załatwiać się poza kuwetą. Czasem wiąże się to z tym, że nie ma siły dojść do niej. Innym razem poprzez swój mocz stara się zakomunikować swoim właścicielom, że cierpi. Kot wyczuwa, że jego uryna ma inny zapach, więc sądzi, że i ludzie to wyczują.
  • Niższa temperatura – mówi się, że koty to chodzące grzejniki. Wiele w tym prawdy, ponieważ zdrowe zwierzę jest nieco cieplejsze niż człowiek. Niestety chorujące czworonogi stają się zimniejsze, ponieważ spada temperatura ich ciała. Ich futerko jest chłodniejsze, puls staje się wolniejszy, a oddech zwalnia. To już jednoznaczny sygnał świadczący o tym, że zwierzę powoli odchodzi, a jego organizm się „wyłącza”.

Stwórz dla niego bezpieczne miejsce

Zwierzę w ostatnich dniach życia staje się mocno wrażliwe. Stąd też często ludzie obserwują, jak ich żwawe dotychczas czworonogi nagle stają się wyciszone i chowają się w ciemnych i oddalonych miejscach. Ma to związek z ich nadmiernym odczuwaniem. Chorujący kot znacznie mocniej słyszy dochodzące do niego dźwięki. Staje się również nadwrażliwy na światło.

By ułatwić kotu odchodzenie należy stworzyć dla niego komfortowe miejsce, w którym będzie czuł się bezpieczny. Możliwe, że zwierzę staje się chłodniejsze i jest mu zimno. Jeśli trwa zima, podkręć kaloryfer i przygotuj miękkie legowisko w jego pobliżu. W lecie natomiast możesz napełnić termofor ciepłą wodą i pamiętać o tym, by regularnie go podgrzewać. 

Postaraj się nie włączać telewizora, nie puszczać muzyki i nie oglądać głośno niczego w telefonie. Jeśli możesz, staraj się mówić nieco ciszej. Nie świeć także wszystkich świateł i jeśli to możliwe, to staraj się zachowywać spokojnie i cicho. W ten sposób umierający kot poczuje się bezpiecznie i nie będzie myślał o tym, by zmienić swoje położenie.

Razem do ostatnich chwil

Odchodzenie zawsze wywołuje niepokój. Choć kot nie rozumie, co się z nim dzieje, to często odczuwa strach. Ból potęguje niepewność. Stąd też zwierzę może szukać bliskości z człowiekiem, który dotychczas zapewniał mu pożywienie, schronienie i miłość. Dlatego też koniecznie zadbaj o to, by Twoje zwierzę nie zostawało same.

Prawdopodobnie kot nie chce być podnoszony, przekładany ani nadmiernie dotykany. Nie inicjuj więc na siłę kontaktu fizycznego, który może zwiększać dyskomfort. Zamiast tego pracuj w pobliżu kota, czytaj książkę czy rób cokolwiek, co możesz robić w tym samym pomieszczaniu, w którym on się znajduje. Nie zmuszaj zwierzęcia do podnoszenia główki i poszukiwania Cię wzrokiem. Niech wie, że nieustannie ktoś przy nim jest.

Jak opiekować się kotem w ostatnich dniach?

W ostatnich dniach życia kota przede wszystkim bądź uważny na jego potrzeby. Obserwuj zachowania zwierzęcia oraz upewnij się, że niezależnie od godziny będzie w stanie uzyskać pomoc lekarza weterynarii (świetnym rozwiązaniem są całodobowe kliniki weterynaryjne). W takich chwilach Twoja codzienność powinna być podporządkowana potrzebom kota. Zrezygnuj z zapraszania gości i miej pewność, że Ty lub któryś z domowników zawsze będzie przy pupilu.

Skróć też dystans, jaki znajduje się między legowiskiem a jedzeniem i wodą. Choć większość zwierząt nie chce jeść, to w każdej chwili powinny mieć dostęp do swoich misek. To samo dotyczy kuwety. 

Odchodzenie kota

Większość właścicieli zwierząt staje w obliczu podjęcia decyzji o eutanazji. Widząc cierpienie kota możliwość skrócenia jego bólu wydaje się humanitarna i oczywista. Dlatego tak ważne jest obserwowanie zachowań zwierzęcia. Decyzja o uśpieniu zawsze jest trudna i jest podejmowana po głębokim namyśle. Bądź więc w stałym kontakcie z lekarzem weterynarii i upewnij się, że wszelkie wcześniejsze próby leczenia w niczym już nie pomogą.

Pamiętaj również o tym, że śmierć zawsze jest trudna – zarówno dla tych, którzy zostają, ale i tych, którzy odchodzą. Dlatego też komfort psychiczny i fizyczny kota oraz jego bezpieczeństwo w ostatnich dniach powinny być Twoim priorytetem. To Ty powinieneś podporządkować swój grafik pod opiekę nad zwierzęciem. I choć czasem bywa to trudne, to jest możliwe i świadczy o Twojej empatii oraz człowieczeństwie.

Często zadawane pytania

Typowe sygnały to zmniejszony apetyt, apatia, nadmierna senność, brak zainteresowania higieną, problemy z wypróżnianiem się oraz ogólne zmniejszenie aktywności.

Tak, koty mogą odczuwać ból w ostatnich dniach życia, jednak często maskują swoje cierpienie. Ważne jest, aby obserwować wszelkie zmiany w zachowaniu i konsultować się z weterynarzem.

Zapewnij ciche i spokojne miejsce, utrzymuj ciepło, minimalizuj stres, dostosuj dietę do potrzeb, a także zapewnij miękkie legowisko i łatwy dostęp do wody i kuwety.

Tak, zaleca się konsultację z weterynarzem, aby ocenić stan zdrowia kota i rozważyć wszystkie opcje, w tym opiekę paliatywną lub eutanazję.

Znaki cierpienia mogą obejmować zmiany w zachowaniu, brak apetytu, trudności z poruszaniem się, zmiany w oddychaniu lub miauczenie wskazujące na dyskomfort.

Decyzja o eutanazji powinna być podjęta po konsultacji z weterynarzem i uwzględnieniu jakości życia kota oraz jego cierpienia. To indywidualna decyzja, zależna od konkretnej sytuacji.