Eutanazja kota. Ile kosztuje uśpienie kota i kiedy podjąć tę bolesną decyzję?

Każdy, kto ma w domu kota musi liczyć się z tym, że w pewnym momencie będzie zmuszony do podjęcia trudnej i łamiącej serce decyzji. A jednak na tym polega odpowiedzialność. Patrzenie na cierpienie chorego zwierzęcia jest niehumanitarne. Obecnie jako ludzie dysponujemy odpowiednimi preparatami, które pozwalają odejść kotu w sposób bezpieczny i całkowicie bezbolesny. Czym więc jest eutanazja, jak przebiega i kiedy trzeba się nad nią zastanowić?

Spis treści

uśpienie kota
Eutanazja kota

Czym jest eutanazja kota?

Eutanazja w weterynarii oznacza łagodne i bezbolesne uśpienie kota w sytuacji, w której nie ma już szans na jego ratunek, a jego dalsze życie jest tylko podtrzymaniem trwającego już cierpienia. Oczywiście lekarze weterynarii nie wykonują eutanazji na życzenie, gdy ktoś nie chce już zajmować się zwierzęciem. Zabieg ten jest procedurą humanitarną, wdrażaną tylko w określonych okolicznościach.

By zwierzę było spokojne w ostatnich chwilach swojego życia początkowo otrzymuje środki uspokajające i znieczulające, dzięki którym już nie cierpi (co jest istotne w przypadku eutanazji spowodowanej chorobą) i czuje się bezpiecznie oraz komfortowo. Wtedy też właściciel może pożegnać się ze swoim ukochanym pupilem. Następnie kot otrzymuje preparat na bazie barbituranów, dzięki którym dochodzi do zatrzymania akcji serca oraz śmierci. 

Ważne jest to, że sam zabieg usypiania nie jest w żaden sposób bolesny czy niekomfortowy dla kota, a dzięki środkom znieczulającym i uspokajającym czworonóg nie jest świadomy tego, że odchodzi. W ostatnich chwilach jego ciałem mogą wstrząsać skurcze, ale są one tylko pośmiertnym ruchem, a nie oznaką agonii.

Kiedy należy pomyśleć o eutanazji kota?

Eutanazji dokonuje się w kilku przypadkach, w których uśpienie okazuje się jedynym humanitarnym sposobem na skrócenie cierpienia zwierzęcia:

  • Gdy lekarz weterynarii stwierdza, że zwierzę jest nieuleczalnie chore, a jego dalsze życie będzie naznaczone cierpieniem spowodowanym dolegliwościami chorobowymi.
  • Gdy zwierzę cierpi w wyniku wypadku i nie ma możliwości na uratowanie go lub będzie się to wiązało z ogromnym cierpieniem kota.
  • Gdy zwierzę stanowi zagrożenie sanitarne dla ludzi lub innych zwierząt.
  • Gdy zwierzę jest agresywne i eutanazja okazuje się jedynym rozwiązaniem umożliwiającym usunięcie zagrożenia dla ludzi i innych zwierząt.

Jak przygotować się do śmierci zwierzęcia?

Do śmierci ukochanego zwierzęcia nigdy nie można się w pełni przygotować, a jego odejście zawsze będzie wiązało się z bólem. A jednak większość właścicieli kotów w pewnym momencie musi podjąć tę decyzję. Powinieneś się nad nią zastanowić szczególnie wtedy, gdy zaczynasz obserwować zmiany w zachowaniu ukochanego zwierzaka. Apatia, odmawianie jedzenia i picia, niechęć do zabaw, załatwianie się poza kuwetą czy zanik zainteresowania otoczeniem to symptomy, które zdecydowanie powinny zwrócić Twoją uwagę. Są one bowiem oznaką starzenia się kota, a czasami świadczą o dolegliwościach chorobowych.

W trakcie przygotowań do eutanazji poświęć swojemu kotu jak najwięcej uwagi. Nie oznacza to wybudzania zwierzęcia, podnoszenia czy zmuszania do zabaw, gdy ten jest słaby! Bądź jednak przy nim, by ten czuł się kochany i bezpieczny. Gdy to możliwe, głaszcz go i zadbaj o swoją lub innych domowników obecność. Nie zostawiaj zwierzęcia samego, bo gdy cierpi czuje się wystraszone. 

Przygotowując się do eutanazji pamiętaj o tym, by każdy z domowników mógł pożegnać się ze zwierzęciem. Zatroszcz się także o pamiątki w postaci zdjęć czy filmów z jego udziałem. Dzięki temu zawsze będziesz mógł oglądać jego zabawy czy pieszczoty, choć fizycznie nie będzie go już przy Tobie.

Jaki jest koszt uśpienia kota?

Uśpienie kota jest stosunkowo tanie. W zależności od przychodni weterynaryjnej jego koszt waha się w granicach 50-150 zł. Lekarz weterynarii może doliczyć również cenę leków, gdy te były z powodu choroby wcześniej przyjmowane, a jeszcze nie zostały opłacone. Jednak sama eutanazja jest niedroga i trwa kilkanaście minut.

Gdzie przeprowadzić eutanazję? W domu czy w gabinecie weterynaryjnym?

Eutanazję przeprowadza się w przychodni weterynaryjnej, chyba że dowiezienie do niej kota wiąże się z powodowaniem większego cierpienia zwierzęcia. Niektóre koty odczuwają ból spowodowany wypadkiem lub trudnymi dolegliwościami chorobowymi. W takich sytuacjach należy być w stałym kontakcie ze specjalistą, który indywidualnie oceni, czy uśpienie w przychodni jest możliwe.

Czy musisz być przy zabiegu?

Procedury związane z uśpieniem kota nie zobowiązują Cię do tego, byś towarzyszył mu w jego ostatnich chwilach. A jednak pozostawienie samego zwierzęcia w gabinecie weterynaryjnym wydaje się być po prostu nieetyczne. Pamiętaj, że pupil towarzyszył Ci w różnych momentach i kochał Cię najmocniej, jak mógł. Swojego człowieka traktował jako opiekuna i gwarant swojego bezpieczeństwa. Z tego też powodu osamotnienie go w ostatnich minutach życia może powodować niepokój u kota. Choć patrzenie na odchodzenia ukochanego kota nigdy nie jest łatwe i często wywołuje płacz, to obecność przy tym zdaje się być moralnie właściwa.

Czy eutanazja jest słuszną decyzją?

Eutanazja zawsze jest obarczona wieloma dylematami. Człowiek pragnie wierzyć, że choroba jego zwierzęcia jest tylko etapem przejściowym. Niektóre zwierzęta zaczynają wykazywać objawy dosłownie w kilka dni. Stąd też trudno się dziwić, że opiekunowie dziwią się temu i mają poczucie, że ich kot jest zdrowy, a jego cierpienie jest tylko chwilowe.

Pamiętaj jednak, że życie każdego kiedyś musi się zakończyć. Niestety koty żyją o wiele krócej niż ludzie. Stąd też to cierpienie przychodzi czasem o wiele zbyt szybko. Jeśli jednak decyzja o eutanazji jest poprzedzona leczeniem kota i konsultacjami ze specjalistami, którzy twierdzą, że stan zwierzęcia się już nie poprawi i jest dla niego męczący, to wtedy jest ona słuszna. Niestety powoduje ból psychiczny, ale jest ona humanitarna i jak najbardziej etyczna. Skracając cierpienie kota postępujesz jak odpowiedzialny właściciel.

Jak i gdzie pochować ciało czworonoga?

Po śmierci kota możesz zdecydować się na jego pochówek na cmentarzu dla zwierząt lub oddać jego ciało do krematorium celem kremacji indywidualnej, aby odzyskać 100% prochów wyłącznie swojego pupila w pamiątkowej urnie. Tęczowa Kraina Krematorium Zwierząt Domowych proponuje także ceremonie pożegnania w przestronnej Sali Pożegnań, które w symboliczny i godny sposób pozwalają pożegnać się z ukochanym czworonogiem. 

Pamiętaj, że utylizacja, którą proponują niektóre gabinety weterynaryjne oznacza potraktowanie ciała kota jak odpad, a jego zwłoki zostają zmieszane z pomedycznymi odpadami. Budzi to więc sporo etycznych wątpliwości. 

Jednocześnie jako właściciel nie możesz pochować ciała kota zakopując go po prostu w ogrodzie, na działce czy lesie. Stanowi to zagrożenie sanitarne, a takie zachowanie jest w Polsce karane. Zdecyduj więc, czy wolisz skremować ciało kota i zabrać urnę z prochami do domu, czy jednak wolisz dokonać klasycznego pochówku ciała zwierzęcia i będziesz odwiedzać jego nagrobek na zwierzęcym cmentarzu.

Jak uporać się z żałobą?

Żałoba jest konieczna, by móc uporać się z bólem i żyć dalej. Pozwól sobie na emocje, wypłacz się, przeglądaj zdjęcia ukochanego kota i rozmawiaj o swoim bólu z bliskimi. Jeśli zaakceptujesz to, co czujesz, to o wiele szybciej się z tym zmierzysz. Nie wstydź się też prosić o pomoc, jeśli potrzebujesz to weź kilka dni urlopu lub porozmawiaj z terapeutą, który w realny sposób będzie w stanie Ci pomóc. Pamiętaj także, że te emocje są właściwe, bo świadczą o Twojej empatii. 

Często zadawane pytania

Koszt uśpienia kota waha się od 50 do 150 zł, w zależności od kliniki weterynaryjnej. Możliwe są dodatkowe opłaty za leki, jeśli były wcześniej stosowane.

Eutanazję rozważa się, gdy kot jest nieuleczalnie chory, cierpi z powodu dolegliwości chorobowych lub jest zagrożeniem dla ludzi i innych zwierząt.

Nie, eutanazja jest bezbolesna dla kota. Zwierzę otrzymuje najpierw środki uspokajające i znieczulające, a następnie preparat, który powoduje bezbolesną śmierć.

Spędź z kotem jak najwięcej czasu, oferując mu ciepło i wsparcie. Unikaj wybudzania czy zmuszania do aktywności, jeśli zwierzę jest słabe. Umożliw wszystkim domownikom pożegnanie się ze zwierzęciem.

Nie, środki na uśpienie kota są dostępne tylko dla lekarzy weterynarii i powinny być stosowane wyłącznie przez specjalistów.

Uśpienie kota w domu jest możliwe w wyjątkowych okolicznościach, jeśli transport do kliniki spowodowałby większe cierpienie zwierzęcia. Zabieg musi być jednak przeprowadzony przez doświadczonego weterynarza.

Obecność przy eutanazji to indywidualna decyzja. Wiele osób wybiera bycie z kotem w jego ostatnich chwilach, aby zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa i komfortu.

Można wybrać kremację (indywidualną lub zbiorową) lub pochówek na cmentarzu dla zwierząt. Utylizacja w gabinetach weterynaryjnych jest również możliwa, ale może budzić wątpliwości etyczne.