Zachowania psa przed śmiercią. Po czym rozpoznać, że pupil odchodzi?

Zachowanie psa na starość coraz bardziej się zmienia. Żwawe dotychczas czworonogi często stają się bardziej spokojne, senne i nieskore do zabaw. Niektóre z tych zachowań świadczą, że pies powoli zaczyna odchodzić. Po czym można poznać, że nasz ukochany pupil szykuje się do podróży za Tęczowy Most?

Spis treści

chory pies
Zachowania psa przed śmiercią

Czy śmierć zwierzęcia można przewidzieć?

Właściciele, którzy są silnie związani ze swoimi psami i obserwują ich zachowania, od razu dostrzegą, że niektóre rzeczy i zachowania się zmieniły. I choć to nie stanie się z dnia na dzień, to w pewnym momencie będzie można zauważyć, że pies zaczął inaczej funkcjonować. Wynika to z powolnego zanikania funkcji życiowych jego organizmu.

Jednocześnie każde zwierzę jest inne, a niektóre z symptomów i niepokojących zachowań będą wynikać z chorób, które towarzyszą czworonogowi. Nie oznacza to jednak, że wszystkie one wystąpią u psów borykających się z tą samą chorobą.

Kiedy pies pokazuje, że odchodzi?

Pies w ostatnich miesiącach i tygodniach życia stara się znajdować w bliskim otoczeniu swojego opiekuna. Może potrzebować zwiększonej czułości i poczucia, że jest przy nim kochający człowiek. Wiele zwierząt traci jednocześnie na apetycie. Psy stają się apatyczne i niechętne do zabaw. U niektórych z nich mogą występować problemy z nietrzymaniem moczu, drgawki czy kłopoty z oddychaniem. Na wiele z tych symptomów można zareagować i skorzystać z porady lekarza weterynarii, który podpowie, jakie wsparcie dla psa będzie w tej sytuacji najkorzystniejsze.

Jakie zachowania wskazują na umieranie psa?

Wśród zachowań, jakie psy przejawiają przed śmiercią wiele jest takich, które występują u większości czworonogów. I to właśnie po nich właściciele często orientują się, że coś złego zaczyna się dziać w organizmie ich ukochanego pupila. Wśród nich koniecznie trzeba zwrócić uwagę na:

  • Brak apetytu – dotyczy to większości zwierząt. Tak jak ludzie przed śmiercią niechętnie jedzą, tak i psy często rezygnują z posiłków i nie cieszą się nawet na widok swoich ulubionych smakołyków. Czasami wynika to z problemów z węchem i smakiem, czasami z leków przyjmowanych z powodu schorzeń. Niektórzy właściciele w konsultacji z lekarzem weterynarii wybierają wtedy środki pobudzające apetyt.
  • Spadek wagi – ten symptom jest bezpośrednio związany z wybrednością wobec pokarmów czy odmawianiem przyjmowania jakiegokolwiek jedzenia. Psy w ostatnich miesiącach swojego życia znacząco tracą na wadze. Ma to także związek ze spadkiem wydajności trawienia białek, które tworzą mięśnie. I w tym wypadku właściciele modyfikują dietę pod potrzeby psa.
  • Zmęczenie – psy na starość dużo szybciej się męczą i dużo więcej śpią. Widać to po ich niechęci wobec spacerów czy szybkich powrotach z nich. Niektóre psy nie podchodzą również do drzwi, by powitać wracających do domu właścicieli. 
  • Trudności z oddychaniem – można je rozpoznać po niechęci do zmiany pozycji, wyciągniętej szyi, próbach oddychania przez otwarty pysk czy silnej pracy tłoczni brzusznej. W takiej sytuacji jakiekolwiek podejście do misek czy ruch utrudniają zaczerpnięcie powietrza. Widząc, że pies ma kłopot z nabraniem oddechu jak najszybciej należy udać się do lekarza weterynarii.
  • Niepokój – część psów przed śmiercią może odczuwać niepokój, który objawia się częstymi zmianami pozycji. Może wynikać on ze zmian w mózgu związanych z chorobami, dyskomfortu czy dolegliwości bólowych. Wiele zwierząt w tych chwilach stara się być jak najbliżej swoich właścicieli, przy których czują się bezpiecznie. 
  • Trudności w poruszaniu się – zmęczenie, spadek wagi i masy mięśniowej sprawiają, że psy mogą mieć trudności z koordynacją ruchową, a chodzenie po śliskich powierzchniach czy schodach staje się przeszkodą nie do przejścia. W takich sytuacjach należy zadbać o powierzchnie antypoślizgowe i zapewnić pomoc w pokonywaniu np. schodów.
  • Nietrzymanie moczu – może wynikać z niekontrolowania zwieracza, chorób nerek czy bolesnych chorób stawów. Psy czasami posikują i o tym nie wiedzą. Nie wolno ich absolutnie karcić, bo to generuje u zwierząt jeszcze większy stres i ból. W tej sytuacji trzeba skonsultować się z lekarzem weterynarii. Niektóre psy muszą mieć specjalne pieluchy dla zwierząt.
  • Chowanie się – psy wiedzą, że nie są w stanie obronić się przed innymi drapieżnikami. Niektórzy twierdzą również, że zwierzęta instynktownie przeczuwają, kiedy nadejdzie ich śmierć. Często więc szukają spokojnych, zacienionych i cichych miejsc, w których mogłyby się schować. 

Wsparcie lekarza weterynarii

W większości przypadków pomoc lekarza weterynarii staje się niezbędna. Wiele psów odchodzi z powodu konkretnych chorób. Towarzyszą im różne dolegliwości, w tym ból. Należy pomóc zwierzęciu walcząc z jego cierpieniem i troszcząc się o zapewnienie jak największego komfortu. Wsparcie lekarza weterynarii polega przede wszystkim na rozpoznawaniu chorób, kontroli ich przebiegu oraz dobraniu takich środków, dzięki którym pies nie będzie odczuwał bólu i jego życie będzie przedłużone.

Pomoc lekarza weterynarii to także czas na to, aby pogodzić się z odchodzeniem psa oraz zrozumieć, że być może trzeba będzie podjąć jedną z najtrudniejszych życiowych decyzji. Leczenie farmakologiczne i redukcja bólu pozwalają na oswojenie problemu.

Jak pomóc umierającemu psu?

Jedną z najważniejszych kwestii jest obserwacja zachowań oraz reagowanie na nie. Gdy widzisz, że Twoje zwierzę cierpi z bólu lub ma kłopoty z oddychaniem natychmiast powinieneś udać się do lekarza weterynarii. Jednak pomoc to także uwaga na drobnostki. Nie wołaj psa do zabawy i nie próbuj na siłę zapewniać mu rozrywki. Jeśli on wciąż leży i chce wypoczywać, to znaczy, że właśnie tego teraz potrzebuje. Daj mu na to przestrzeń.

Zadbaj także o to, by miski z wodą znajdowały się zawsze w pobliżu legowiska czy miejsca, w którym pies najczęściej przebywa. Po przybyciu do domu szybko podchodź do niego i się witaj. Dzięki niemu zwierzak nie będzie musiał biec pod drzwi. Ponadto zapewniaj mu troskę i bądź przy nim. To właśnie głaskania i obecności ukochanego człowieka psy potrzebują w ostatnich dniach i tygodniach najbardziej.

Jedna z najtrudniejszych decyzji

Jedną z najtrudniejszych decyzji w życiu właściciela zwierząt jest podjęcie decyzji o eutanazji. A jednak w wielu przypadkach wydaje się być ona jedynym słusznym rozwiązaniem. Wiedząc, że zwierzę boryka się z nieuleczalną chorobą i cierpi należy wziąć pod uwagę jego dobrostan, a nie swoje emocje. 

W większości zwierzęta są skazane na to, że w ostatnich dniach ich życie będzie wypełnione bólem i dyskomfortem. Niechęć do jedzenia, kłopoty z oddychaniem, nietrzymanie moczu… To wszystko sprawia, że decyzja o eutanazji staje się jedyną słuszną postawą. I jakkolwiek jest trudna i bolesna, to uśmierza ból psa, a to właśnie zwierzak powinien być tutaj priorytetem. Wiedząc, że nie ma już szans na poprawę przedłużanie jego cierpienia zdaje się być egoistyczne i nieludzkie.

Co po śmierci psa?

Każdy człowiek w inny sposób radzi sobie z bólem. Warto jednak pamiętać, że emocje, które początkowo są bardzo dotkliwe z czasem stają się mniej wyraziste. I oczywiście, że nawet w wiele lat po śmierci ukochanego rodzinnego pupila na samą myśl o nim pojawi się w oczach łza. 

Trzeba pozwolić sobie na wypłakanie i żałobę. Możesz również stworzyć album ze zdjęciami lub film, który złożysz z innych fotografii i nagrań z udziałem kochanego czworonoga. Wracaj do nich, gdy będzie Ci ciężej i pamiętaj, że to zupełnie normalne, że w pierwszych tygodniach po śmierci psa będziesz załamany. 

Często zadawane pytania

Tak, właściciele, którzy są blisko związani ze swoimi psami, mogą zauważyć zmiany w ich zachowaniu, które wskazują na zbliżający się koniec ich życia.

Psy mogą stać się bardziej przywiązane do swojego opiekuna, tracić apetyt, stawać się apatyczne, mieć problemy z nietrzymaniem moczu, drgawki, trudności z oddychaniem i inne niepokojące zachowania.

Brak apetytu, spadek wagi, zmęczenie, trudności z oddychaniem, niepokój, trudności w poruszaniu się, nietrzymanie moczu i chowanie się.

Ważne jest obserwowanie i reagowanie na potrzeby psa, zapewnienie mu komfortu, dbanie o dostęp do wody, unikanie forsowania aktywności i bycie przy nim w trudnych chwilach.

Nie, każde zwierzę jest inne, a objawy mogą różnić się w zależności od indywidualnych cech psa i towarzyszących mu chorób.