Zachowanie psa na starość coraz bardziej się zmienia. Żwawe dotychczas czworonogi często stają się bardziej spokojne, senne i nieskore do zabaw. Niektóre z tych zachowań świadczą, że pies powoli zaczyna odchodzić. Po czym można poznać, że nasz ukochany pupil szykuje się do podróży za Tęczowy Most?
Właściciele, którzy są silnie związani ze swoimi psami i obserwują ich zachowania, od razu dostrzegą, że niektóre rzeczy i zachowania się zmieniły. I choć to nie stanie się z dnia na dzień, to w pewnym momencie będzie można zauważyć, że pies zaczął inaczej funkcjonować. Wynika to z powolnego zanikania funkcji życiowych jego organizmu.
Jednocześnie każde zwierzę jest inne, a niektóre z symptomów i niepokojących zachowań będą wynikać z chorób, które towarzyszą czworonogowi. Nie oznacza to jednak, że wszystkie one wystąpią u psów borykających się z tą samą chorobą.
Pies w ostatnich miesiącach i tygodniach życia stara się znajdować w bliskim otoczeniu swojego opiekuna. Może potrzebować zwiększonej czułości i poczucia, że jest przy nim kochający człowiek. Wiele zwierząt traci jednocześnie na apetycie. Psy stają się apatyczne i niechętne do zabaw. U niektórych z nich mogą występować problemy z nietrzymaniem moczu, drgawki czy kłopoty z oddychaniem. Na wiele z tych symptomów można zareagować i skorzystać z porady lekarza weterynarii, który podpowie, jakie wsparcie dla psa będzie w tej sytuacji najkorzystniejsze.
Wśród zachowań, jakie psy przejawiają przed śmiercią wiele jest takich, które występują u większości czworonogów. I to właśnie po nich właściciele często orientują się, że coś złego zaczyna się dziać w organizmie ich ukochanego pupila. Wśród nich koniecznie trzeba zwrócić uwagę na:
W większości przypadków pomoc lekarza weterynarii staje się niezbędna. Wiele psów odchodzi z powodu konkretnych chorób. Towarzyszą im różne dolegliwości, w tym ból. Należy pomóc zwierzęciu walcząc z jego cierpieniem i troszcząc się o zapewnienie jak największego komfortu. Wsparcie lekarza weterynarii polega przede wszystkim na rozpoznawaniu chorób, kontroli ich przebiegu oraz dobraniu takich środków, dzięki którym pies nie będzie odczuwał bólu i jego życie będzie przedłużone.
Pomoc lekarza weterynarii to także czas na to, aby pogodzić się z odchodzeniem psa oraz zrozumieć, że być może trzeba będzie podjąć jedną z najtrudniejszych życiowych decyzji. Leczenie farmakologiczne i redukcja bólu pozwalają na oswojenie problemu.
Jedną z najważniejszych kwestii jest obserwacja zachowań oraz reagowanie na nie. Gdy widzisz, że Twoje zwierzę cierpi z bólu lub ma kłopoty z oddychaniem natychmiast powinieneś udać się do lekarza weterynarii. Jednak pomoc to także uwaga na drobnostki. Nie wołaj psa do zabawy i nie próbuj na siłę zapewniać mu rozrywki. Jeśli on wciąż leży i chce wypoczywać, to znaczy, że właśnie tego teraz potrzebuje. Daj mu na to przestrzeń.
Zadbaj także o to, by miski z wodą znajdowały się zawsze w pobliżu legowiska czy miejsca, w którym pies najczęściej przebywa. Po przybyciu do domu szybko podchodź do niego i się witaj. Dzięki niemu zwierzak nie będzie musiał biec pod drzwi. Ponadto zapewniaj mu troskę i bądź przy nim. To właśnie głaskania i obecności ukochanego człowieka psy potrzebują w ostatnich dniach i tygodniach najbardziej.
Jedną z najtrudniejszych decyzji w życiu właściciela zwierząt jest podjęcie decyzji o eutanazji. A jednak w wielu przypadkach wydaje się być ona jedynym słusznym rozwiązaniem. Wiedząc, że zwierzę boryka się z nieuleczalną chorobą i cierpi należy wziąć pod uwagę jego dobrostan, a nie swoje emocje.
W większości zwierzęta są skazane na to, że w ostatnich dniach ich życie będzie wypełnione bólem i dyskomfortem. Niechęć do jedzenia, kłopoty z oddychaniem, nietrzymanie moczu… To wszystko sprawia, że decyzja o eutanazji staje się jedyną słuszną postawą. I jakkolwiek jest trudna i bolesna, to uśmierza ból psa, a to właśnie zwierzak powinien być tutaj priorytetem. Wiedząc, że nie ma już szans na poprawę przedłużanie jego cierpienia zdaje się być egoistyczne i nieludzkie.
Każdy człowiek w inny sposób radzi sobie z bólem. Warto jednak pamiętać, że emocje, które początkowo są bardzo dotkliwe z czasem stają się mniej wyraziste. I oczywiście, że nawet w wiele lat po śmierci ukochanego rodzinnego pupila na samą myśl o nim pojawi się w oczach łza.
Trzeba pozwolić sobie na wypłakanie i żałobę. Możesz również stworzyć album ze zdjęciami lub film, który złożysz z innych fotografii i nagrań z udziałem kochanego czworonoga. Wracaj do nich, gdy będzie Ci ciężej i pamiętaj, że to zupełnie normalne, że w pierwszych tygodniach po śmierci psa będziesz załamany.
Tak, właściciele, którzy są blisko związani ze swoimi psami, mogą zauważyć zmiany w ich zachowaniu, które wskazują na zbliżający się koniec ich życia.
Psy mogą stać się bardziej przywiązane do swojego opiekuna, tracić apetyt, stawać się apatyczne, mieć problemy z nietrzymaniem moczu, drgawki, trudności z oddychaniem i inne niepokojące zachowania.
Brak apetytu, spadek wagi, zmęczenie, trudności z oddychaniem, niepokój, trudności w poruszaniu się, nietrzymanie moczu i chowanie się.
Ważne jest obserwowanie i reagowanie na potrzeby psa, zapewnienie mu komfortu, dbanie o dostęp do wody, unikanie forsowania aktywności i bycie przy nim w trudnych chwilach.
Nie, każde zwierzę jest inne, a objawy mogą różnić się w zależności od indywidualnych cech psa i towarzyszących mu chorób.
(+48) 504 089 302
zlecenia@teczowakraina24.pl